Източни родопи

Източни родопи

вторник, 9 април 2013 г.

БОБОШЕВО

Община Бобошево е разположена в Югоизточната част на Кюстендилска област, заобиколена от Скакавишкия дял на величествената Рила и склоновете на Влахина планина с нейната северна част – Бобошевски Руен.
В състава на общината влизат гр. Бобошево – административен център и селата Бадино, Блажиево, Висока могила, Вуково, Доброво, Каменик, Скрино, Слатино, Сопово, Усойка, Циклово. Бобошево отстои на 82км от София, 41 км от Кюстендил, 18 км от Дупница и 41 км от Рилски манастир.
Красивият бобошевски край е място, където се доближават две планини, място, където се събират една в друга две реки – Джерман в Струма, място от където Струма напуска разлома и ту забавена, ту бърза отива да търси морето. Струма – реката, естествена връзка между два климата, на Средиземноморието и Европа. Край на изключително богато разнообразие от растителни и животински видове, свят на много човешки култури, кът, колкото познат, толкова и непознат, къс земя, в който винаги ще има какво да се открива и преоткрива.
Поради изключително благоприятното местоположение и климат в района на Бобошево съществува поселищен живот от най-дълбока древност. В с. Слатино върху плато при м. Чардако е открит и проучен праисторически обект от ранния енеолит – нач. на V хил. пр. н. е., дал ценна научна информация и материали с висока стойност – над 500 керамични съда, истински образци на приложното изкуство, богато разнообразие от антропоморфна и зооморфна пластика. Уникална находка е моделът на пещ с изобразен на дъното лунен календар – най-старият познат календар по европейските земи.
Културната отлика на Бобошевско е голямо средоточие на средновековни църкви и манастири. Тук в с. Скрино е роден най-значимият светец от българските земи, преподобни Иван Рилски. В манастира „Св. Димитър”, под самият връх Руен той развива своите заложби към духоно съзерцание и придобива знания от свещените, богослужебни и религиозни книги. По-късно в една от пещерите на близките околности се отдава на живот в пълна самота, молитви, пост и лишения. След като се подвизава на много места, светецът се установява в дивата природа на великата Рилска пустиня, за да остане там до края на своите дни и постави основите на Великата Рилска обител.
Територията на Бобошевския край, известен още сред някои научни среди като Българският Йерусалим, през XV-XVII в. е религиозно-култово и духовно средище с богати традиции в култовото строителство. До наши дни са оцеляли редица църкви и манастири от този период – църквите „Св. Тодор”, „Св. Илия”, „Св. Атанасий” в Бобошево, „Св. Петка” и „Св. Николай” в с. Вуково, но най-значимият от тях е Бобошевският манастир “Св. Димитър”. Разположен на източния склон на Руен на 3 км от гр. Бобошево, манастирът е създаден през IX в., разрушен при завладяването на България от турците и отново изграден и изписан през 1488 г. От него се разкрива вълшебна гледка към планините Пирин, Рила, Верила, Витоша и части от Конявската планина.
На 3 км от с. Скрино, в красива местност през 2002-2003 г. е издигнат манастир „Св. Иван Рилски”, известен още като Руенски манастир. От него по живописна пътека се стига до пещерата, където е пустиннослужил Св. Иван Рилски.
Целият Бобошевски район е разположен в зона с характерен културен пейзаж, с богато културно наследство, в близост до Рилския манастир и лежи на поклонническия път към Атон. Една неповторима възможност с огромен потенциал за организиране и развиване на културен и поклоннически туризъм.
В добре уредената музейна сбирка в центъра на градчето, с интересни и разнообразни експонати е илюстрирана богатата история на района от всички исторически епохи, а живата културна традиция е съхранена в ежегодното празнуване на Бабин ден, Трифон зарезан, Тодоров ден, Лазаруване и редица други фолклорни празници и селищни събори.
ЦЪРКВАТА „СВ. ДИМИТЪР” – БОБОШЕВО:
МАНАСТИРСКА ЦЪРКВА „СВ. ДИМИТЪР” – БОБОШЕВО
Църквата „Св. Димитър” се намира на 4 км западно от град Бобошево. Разположена е в прекрасна природна среда с богато културно наследство, което включва изключително ценни средновековни християнски паметници. Историческите данни свидетелстват, че Бобошевският манастир „Св. Димитър”, разположен върху източния горист склон на Бобошевски Руен във Влахина планина е един от най-старите манастири в България. Бележитият български пустинножител Иван Рилски, роден в с. Скрино, Кюстендилско, преди да се посели в Рила планина , както се споменава в житието му от Евтимий Търновски, прекарва известно време в „манастира под Руен“ за обучение.
Манастирската църква e една от първите, възстановени през периода на турското господство в българските земи. В Бобошевския манастир през ХV и ХVІІ в се води активен книжовен и просветен живот. Част от украсените с изящни заставки ръкописни книги, преписвани и запазени в манастира, се съхраняват понастоящем в Църковно–историческия музей в гр. София. Иконостасът на църквата се пази в Националната художествена галерия.
В църквата са запазени изцяло автентичните стенописи от ХV в. (1488 г.), които украсяват изцяло, както стените и свода, така и някогашната западна фасадна стена (днес това е източната стена на притвора). Тези стенописи съставляват главната художествена ценност на паметника, който е обявен за „паметник на културата от национално значение”.
Качеството и степента на съхраненост на стенописите правят силно впечатление. Посещението и запознаването с обекта ще позволи на българските и чуждестранни посетители да открият и се докоснат до един великолепен паметник, познат досега единствено на специалистите.
Очарователното съчетание между художествените достойнства на паметника, неговата достъпност и великолепната природна среда допринася за едно неповторимо и приятно изживяване.
ЦЪРКВА „СВ. ПЕТКА”
В живописната долина на р. Струма, в източната махала на село Вуково (1.5 км от пътя Кюстендил-Бобошево) се намира църква „Св. Петка”.
Църквата е построена през ХVІ в. Стенописите датират от 1598 г., както е засвидетелствано в надписа върху западната стена на наоса. Еднокорабна, едноапсидна сграда, без притвор, с пиластри, образуващи плитка арка на западната фасада, с масивен градеж и масивен полуцилиндричен свод.
Стенописите в църквата, доста добре и цялостно запазени се отличават с богата пластична култура и са ценно свидетелство за развитието на късносредновековната религиозна живопис в България и на Балканите.
Архитектурно-строителен и художествен паметник на културата с категория „национално значение”.
ЦЪРКВАТА „СВ. ИЛИЯ”

Църквата „Св. Илия” е малка, еднокорабна и едноапсидна, с дължина 7,20 м и ширина 5,30 м без апсидата. Запазени са значителни части от стенописите, които са покривали цялата вътрешност на сградата. Ранните стенописи (върху свода и горната част на стените) са от ХVІІ в., а по-късните от 1898 г., според ктиторския надпис над апсидната ниша. Художествена стойност има и иконостасът (ХVІІ в.), от който са запазени значителни части.

ЦЪРКВА „СВ. АТАНАСИЙ”

Гробищната църква „Св. Атанасий”, построена към средата на ХVІІ в. е малка, еднокорабна, с полукръгла апсида и с анти. Тя е била изписана изцяло отвътре, а западната фасада и отвън, съобразно установения канон за този тип църкви.

ЦЪРКВА „СВ. БОГОРОДИЦА”, ГР. БОБОШЕВО
Църквата е една от най-красивите и величествени възрожденски храмове, не само в Кюстендилско, но и в цяла България. Строителството й започва през 1851 г. Нейн строител е прoчутият първомайстор Миленко от с. Блатешница, Радомирско.
По план е трикорабна базилика. Наосът, олтарът и галерията на втория етаж са цялостно изографисани. Основната част от стенописите (1890-1898 г.) са дело на Димитър Сирлещов и на неговия ученик Костадин Хаджи Попов от Банската школа. Иконостасите, рисувани 1859-1861 г. са дело на Никола и Захарий Доспевски. Църквата е действащ храм, паметник на културата.
ЦЪРКВА „СВ. ИВАН РИЛСКИ”, С. СКРИНО
Култът към Рилския светец осезаемо присъства и в родното му с. Скрино. Тук, при селската църква, носеща името му, се прави голяма служба с курбан. В околностите на селото, върху руините на стар християнски храм, през 1999 г. е издигнат нов манастир „Св. Иван Рилски”, известен още и като Руенски манастир. От него по живописна пътека се стига до пещерата, където най-напред е пустиннослужил Отеца.
МЪЖКА ОБЩЕЖИТЕЛНА СВЕТА ОБИТЕЛ „СВ. ЙОАН РИЛСКИ” (РУЕНСКИ МАНАСТИР)

Руенският манастир „Св. Йоан Рилски” е разположен в красива местност в близост до гр. Бобошево, на около 8 км. западно от международния път София-Кулата. Малко след града е с. Скрино-родното място на Иван Рилски, а светата обител е на 2.5 км в планината.