Източни родопи

Източни родопи

вторник, 28 януари 2014 г.

НЕВЕСТИНО

Територията на община Невестино е разположена в югозападната част на Кюстендилска област върху масивите на Осоговска и Влахина планина. В нейния обхват влиза по-голямата част от физико-географската област Пиянец. През територията й преминава реката Струма, в която вливат водите си местните Елешница, Речица и Гращичка река.

В състава на общината с административен център с. Невестино влизат 23 села, някои от тях разпръснати в десетки махали, разположени сред живописна природа около реките и в заравнени местности по планинските терени. Невестино лежи на 13 км от Кюстендил, точно където се разделят двете пътни трасета – едното за гр. Дупница и другото, по течението на р. Струма през гр. Бобошево за Рилски манастир или за международен път Е-79 посока Кулата.
Невестинският край е един невероятен кът за отдих с красивата си и девствена природа, все още неоткрита за търсачите на самобитност, уединене и сливане с първичното творение. Тук всичко и навсякъде е потънало в сянката на неповторими, изпълнени с драматичност легенди за красиви девойки, смели и честолюбиви момци, всеотдайни майки, ненадминати майстори. Легенди, колкото приказни, толкова и истински – като самата история на този край, отпечатали се в наименованията на местности, реки, махали и селища. Тук Струма река, като че ли е най-щедра по пътя си, вае изящност в красиви извивки и разнообразна растителност. Някъде разлата, другаде стеснена – реката бавна и спокойна напуска тези места, за да продължи своя далечен път към морето.
Невестинският район е богат на културноисторическо наследство с паметници от най-дълбока древност. В покрайнините на с. Невестино, в м. „Мощени” при археологически проучвания е открито неолитно селище, разположено върху речна тераса на левия бряг на р. Струма. В района на с. Ваксево е регистрирано и проучено друго праисторическо селище в м. „Студена вода”, на левия бряг на р. Елешница. То е единственото, за сега известно, на територията на Западна България, където са застъпени трите праисторически епохи – неолит, енеолит и ранна бронзова епоха, което го прави основен културно-хронологически обект в басейна на Струма. Територията на общината е осеяна с антични селища, могили, некрополи, крепости и градища, разпръснати в селата Невестино, Пастух, Ваксево, Смоличано, Пелатиково, Рашка Гращица и др. Средновековието е илюстрирано с крепост в м. Скалето и църквите „Св. Иван” и „Св. Богородица” в с. Пастух, гробищна църква край с. Мърводол, църква в м. „Селище” на с. Ваксево, църква „Св. Троица в с. Раково. Върху основите на средновековна църква в землището на с. Смоличано е изграден манастира „Св. Ана (Яна)”, разположен над скална ниша с водопад и аязмо (светена вода) – превърнал се в едно изключително атрактивно място за отдих.

Най-стойностният архитектурен паметник на културата на територията на общината, е съграденият през 1470 г. „Кадин мост” при с. Невестино над р. Струма. Името му е забулено от красиви легенди и предания. Архитектурата на моста е смесица от антични, средновековни и ренесансови форми, пресъздадени на местна почва. Мостът е изграден с пет свода, дълъг 100 м, издигнат в средната си част и заслан с големи гранитни плочи, оформени от страни с бордюри. От южната страна на източния парапет е вградена гранитна плоча с турски надпис, с информация за годината на изграждане. В непосредствена близост до моста, в ниската част до самия разлив на реката е реставрираният Четирски хан, където гостите на селото могат да опитат вкусни ястия.